100 TL ve üzeri alışverişlerinizde 20 TL indirim kuponunuz: yigo2024

Makale uzunluğunu etkileyen pek çok faktör vardır. Konunun kapsamı, anahtar kelimenin zorluk derecesi, ilgili konudaki rakip yoğunluğu vb. durumlar dikkate alınmalıdır. Genel olarak kabul gören min. kelime sayısı 300‘dür.

İdeal Bir Makale Kaç Kelimeli Olmalıdır?

Kaliteli ve özgün içerikler SEO’nun kalbidir. Dolayısıyla son derece titiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Kelime sayısı da içeriğin SEO performansını ciddi manada etkiler. Peki, içerik uzunluğu konusunda nelere dikkat etmek gerekir?

  • Normalde olması gereken, konunun en iyi faydayı sağlayacak şekilde gittiği yere kadar hazırlanmasıdır.
  • Örnek verecek olursak; SEO nedir, ne işe yarar? başlıklı bir konuyu 300 kelime ile sınırlamak doğru olmaz. Kapsamlı bir başlık olması nedeni ile bu içeriği kısıtlamak yeterince fayda sağlamaz. Ayrıca anahtar kelime zorluğu oldukça yüksek ve rakip sayısı oldukça fazladır. O nedenle detaylı, zengin ve benzersiz bir içerik oluşturulmalıdır.

Yine de içerik uzunluğu konusunda bir tavsiye almak istiyorsanız şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Siteniz yeniyse, makaledeki konu kapsamı geniş değilse, anahtar kelime zorluk derecesi düşükse ve ilgili konudaki rakip içerik sayısız fazla değilse 400-600 kelime arası yeterli olabilir.
  • Siteniz yeniyse, makaledeki konu kapsamı genişse, anahtar kelime zorluk derecesi yüksekse ve ilgili konudaki rakip içerik sayısı fazla ise normalde bu konularla vakit kaybedilmesini tavsiye etmiyoruz. Ancak illa hazırlamak istiyorum derseniz min. 600-1200 kelime arası önerebiliriz.
  • Siteniz otoriterse, SEO performansı yüksekse, kalıplaşmış bir ziyaretçi potansiyeline sahipse ve orta hacimli anahtar kelimelerle ilerlemek istiyorsanız min. 300-400 kelime olacak şekilde standart girişler yapılabilir.

Elbette yukarıdaki bilgilerin herhangi bir kesinliği yoktur. Bu bilgiler, geçmişten gelen tecrübelerimize dayanmaktadır. Ancak hepinizin bildiği gibi SEO çok geniş kapsamlı bir alandır. Her siteye ve her konuya uygulanması gereken içerik planı farklıdır.

Burada maksat, kafanızda kaba taslak bir şema oluşturmaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi olması gereken, kullanıcıya en iyi faydayı sağlayacak şekilde konunun gittiği yere kadar hazırlanm

Anasayfa Kategoriler 0 Favoriler Profilim
Kategoriler
Favoriler
Loading...